RSS Карта сайта

Сайт ППДУ » Про нас » Iсторична довiдка Профспiлки Працiвникiв державних установ

Iсторична довiдка Профспiлки Працiвникiв державних установ

Дата публікації: 22/02/2013 12:06

ЗАГАЛЬНА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Перші профспілкові організації службовців зародилися в 1905 році в Петербурзі. Перший Всеросійський з’їзд професійних спілок службовців відбувся 22-28 липня 1918 року в Москві. Другий з’їзд 2-7 травня 1919 року заклав фундамент Всеросійської спілки службовців. За його рішенням спілка стала називатися Всеросійською професійною спілкою працівників радянських, громадських і торгових установ і організацій, скорочено – профспілка радторгпрацівників.

На підставі рішень V пленуму Всеукраїнської центральної ради професійних спілок у 1931 році із Ради радторгслужбовців було видокремлено Раду працівників державних установ і створено Всеукраїнський комітет професійної спілки працівників державних установ – ВУК профспілки працівників держустанов.

Відповідно до постанови президії ВЦРПС від 16 листопада 1948 року профспілки працівників державних установ Центру, Півдня, Сходу та органів суду і прокуратури об’єднано в єдину профспілку працівників держустанов з місцезнаходженням її ЦК в Москві. У зв’язку з цим в Україні ліквідовано профспілку держустанов, ЦК якої перебував у Харкові.

17 грудня 1948 року згідно з постановою ЦК профспілки працівників держустанов було утворено Оргбюро профспілки працівників держустанов по Українській РСР. 15-16 лютого 1949 року відбулася перша Українська республіканська конференція профспілки працівників державних установ, на якій повноваження Оргбюро були передані обраному Українському республіканському комітету профспілки працівників держустанов та його президії.

До завдань Комітету входило керівництво обкомами профспілки і первинними організаціями з організаційної, культурно-масової та виховної роботи серед трудящих; організація і підбиття підсумків соцзмагань; покращення умов праці та дотримання техніки безпеки, упорядкування нормування праці та зарплати; поліпшення житлово-побутових умов, оздоровлення членів профспілки.

Відповідно до постанови пленуму Всесоюзного ЦК профспілки працівників держустанов від 12 січня 1956 р. до профспілки працівників держустанов приєдналася профспілка фінансово-банківських працівників. Місцем перебування об’єднаного Українського республіканського комітету профспілки працівників держустанов обрано м. Київ.

6-7 вересня 1990 року відбувся І з’їзд профспілки працівників державних установ України, на якому прийнята постанова про створення галузевої профспілки, прийнята Програма та Статут професійної спілки працівників державних установ України, обраний Центральний комітет, як спадкоємець Українського республіканського комітету.

7 січня 1954 року з 30 районів Київської, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької областей було утворено Черкаську область з обласним центром в Черкасах.

ЦК профспілки працівників державних установ у Москві 6 лютого 1954 року прийняв рішення про створення обласних комітетів у 6 новоутворених областях РРФСР і УРСР, в тому числі і в Черкаській.

На час організації обкому профспілки в області було 30 райкомів і 2 міськкоми (Черкаси і Умань), які до цього підпорядковувалися обкомам сусідніх областей. Вони об’єднували 5123 члени профспілки. Число членів профспілки складало 96,4 відсотка від загальної кількості працюючих.

При створенні Професійної спілки працівників державних установ України на 01.01.1991 року в склад Черкаської обласної організації входило 75 первинних організацій м. Черкаси, 2 міськкоми (Черкаський та Уманський), 20 райкомів (Городищенський, Драбівський, Жашківський, Звенигородський, Золотоніський, Кам’янський, Канівський, Катеринопільський, К – Шевченківський, Лисянський, Маньківський, Монастирищенський, Смілянський, Тальнівський, Уманський, Христинівський, Черкаський, Чорнобаївський, Чигиринський, Шполянський), всього 624 первинних організацій, перебувало на обліку 24202 члена профспілки, профспілкове членство становило 97 %.

За 20 років незалежності в результаті реорганізації в державному управлінні, відокремлення в окремі відомчі профспілки працівників податкових органів, органів статистики, пенсійного фонду, частково соціального захисту, пенітенціарної служби значно зменшилась кількість членів профспілки і станом на 1 січня 2013 року в обласної профспілковій організації 2 міськкоми (Смілянський та Уманський), 2 міськрайкоми (Золотоніський та Канівський), 18 райкомів (Городищенський, Драбівський, Жашківський, Звенигородський, Кам’янський, Катеринопільський, К – Шевченківський, Лисянський, Маньківський, Монастирищенський, Смілянський, Тальнівський, Уманський, Христинівський, Черкаський, Чорнобаївський, Чигиринський, Шполянський), 636 первинних організацій, в тому числі в м. Черкаси – 51, на обліку перебуває 12575 членів профспілки, що становить 94 % від кількості працюючих, в тому числі 738 студентів інституту банківської справи та 1033 студентів і курсантів Академії пожежної безпеки ім.. Героїв Чорнобиля.